Heard Museum Annual World Championship Hoop Dance Contest

24th Annual Heard Museum World Championship Hoop Dance Contest, Saturday & Sunday, Feb. 8 & 9, 2014

___

 

2014 HOOP DANCE WINNERS -- FINAL RESULTS

(please scroll down to bottom of paget for first and second round results and full contestant list)

ADULT DIVISION:

World Adult Champion: Derrick Suwaima Davis (Hopi/Choctaw) Old Oraibi, AZ - 234 pts

2nd Place: Tony Duncan San Carlos( Apache Arikara Hidatsa/Mandan) Mesa, AZ - 220 pts

3rd Place: Lane Jensen (Navajo/Maricopa) Mesa, AZ - 208 pts

4th Place: Nakotah LaRance (Hopi-Assiniboin-Tewa) Ohkay Owingeh, NM - 207 pts

5th Place: Dallas Arcand (Cree) Calgary, Alberta - 206 pts

6th Place: Alex Wells (Lil'Wat Nation) Mount Currie, British Columbia - 204 pts

SENIOR DIVISION:

World Senior Champion: Brian Hammill (HoChunk) [right] Phoenix, AZ - 214 pts
2nd Place: Moontee Sinquah (Hopi/Tewa) Phoenix, AZ - 200 pts
3rd Place: Lowery Begay Dineh (Navajo) Jonesborough, TN - 191 pts

TEEN DIVISION:

World Teen Champion: Talon Duncan (Apache/Arikara/Hidatsa/Mandan) Mesa, AZ - 225 pts

2nd Place: Tyrese Jensen (Navajo) Mesa, AZ - 216 pts

3rd Place: Tomas I. Hunt (Navajo) Page, AZ - 190 pts

YOUTH DIVISION:

World Youth Champion: Jaron Yazzie (Navajo/Apache) Farmington, NM - 225 pts

2nd Place: Ascension Harjo (Mohawk Kickapoo/Seminole) Hagersville, ON - 223 pts

3rd Place: Rito Lopez Jr. Pima, (Apache/Arikara/Hidatsa/Mandan) Scottsdale, AZ - 201 pts             Photo by Debra Krol/Heard Museum

                                                    ___

This event showcases a unique sport – prepare for stunning performances of the men and women who are vying to call themselves World Champion Hoop Dancer. The event combines artistry, sheer athleticism and cultural traditions to create an exciting, colorful and suspenseful competition.

 

Last year, the competition was so close that two dancers in the adult division had to compete in an additional dance-off to determine their final standing, and contests in recent years have been decided by just one to three points. Top American Indian and Canadian First Nation hoop dancers are preparing to enter the competition and win the prestigious title and cash prizes at the two-day competition, in which men and women compete on an equal field.

Over time, the intertribal hoop dance has expanded to incorporate new and creative designs and extremely intricate footwork. Each dancer presents a unique variation of the intertribal hoop dance, weaving in aspects of his or her distinct tradition and culture. Individual routines are presented using as few as four to as many as 50 hoops, which are manipulated to create a variety of designs including animals, butterflies and globes.

 

Dancers are judged on a slate of five skillsprecision, timing/rhythm, showmanship, creativeness and speed.

WHEN:          Saturday and Sunday, February 8 & 9, 2014

9 a.m. Gates open

9:30 a.m. Grand Entry – Saturday and Sunday
Competition will end at approximately 5 p.m. on Saturday.
The Adult final round will begin at 2 p.m. on Sunday.

WHERE:        Libby Amphiteater, Heard Museum, 2301 N. Central Ave., Phoenix

COST:            NOW ON SALE! $18 general admission, $13.50 seniors (65+), $12 Heard Museum members and American Indians, $7.50 children 4-12, FREE for children under 4. Cost is per day and includes the event and museum admission.

INFO:             Call 602.252.8848

REGISTRATION: Download the registration form. Download the official rules.

For more information or assistance with your application, please contact Darian Begay by phone at 602.251.0212 or by email at dbegay@heard.org.

 

Circles of Giving Lounge presented by:

 

24th Annual Heard Museum
WORLD CHAMPIONSHIP HOOP DANCE CONTEST

FIRST AND SECOND ROUND RESULTS

(full contestant list is below these results)

Sunday, Feb. 9

SECOND ROUND RESULTS:  These competitors moved on to the finals Sunday afternoon. The adult divisioh has six finalists; all other divisions have three finalists each.

#     Name                      Tribal Affiliation            Hometown

ADULT DIVISION:

301 Lane Jensen Navajo/ Maricopa Mesa, AZ

306 Dallas Arcand Cree Calgary, Alberta

308 Nakotah LaRance Hopi-Assiniboin-Tewa Ohkay Owingeh, NM

309 Tony Duncan San Carlos Apache/ Arikara/ Hidatsa/ Mandan Mesa, AZ

313 Derrick Suwaima Davis Hopi/ Choctaw Old Oraibi, AZ

316 Alex Wells Lil'Wat Nation Mount Currie, British Columbia

SENIOR DIVISION:


402 Brian Hammill HoChunk Phoenix, AZ
405 Moontee Sinquah Hopi/ Tewa Phoenix, AZ
406 Lowery Begay Dineh (Navajo) Jonesborough, TN

TEEN DIVISION:

201 Tyrese Jensen Navajo Mesa, AZ
202 Tomas I. Hunt Navajo Page, AZ

209 Talon Duncan Apache Arikara Hidatsa Mandan Mesa, AZ

YOUTH DIVISION:

101 Jaron Yazzie Navajo/ Apache Farmington, NM

122 Ascension Harjo Mohawk/ Kickapoo/ Seminole Hagersville, ON

124 Rito Lopez Jr. Pima/Apache/Arikara/Hidatsa/Mandan Scottsdale, AZ

 

Saturday, Feb. 8

FIRST ROUND RESULTS:  These competitors move on to the second round.

#     Name                      Tribal Affiliation            Hometown

ADULT DIVISION:

301 Lane Jensen Navajo/ Maricopa Mesa, AZ

306 Dallas Arcand Cree Calgary, Alberta
307 Patrick Willie Navajo Orem, UT

308 Nakotah LaRance Hopi-Assiniboin-Tewa Ohkay Owingeh, NM

309 Tony Duncan San Carlos Apache/ Arikara/ Hidatsa/ Mandan Mesa, AZ

311 Violet Duncan Plains Cree/ Taino Mesa, AZ

313 Derrick Suwaima Davis Hopi/ Choctaw Old Oraibi, AZ

314 Scott Sixkiller Sinquah Hopi/Tewa- Choctaw -Cherokee- Pima Phoenix, AZ

316 Alex Wells Lil'Wat Nation Mount Currie, BC

317 Kevin Dakota Duncan Arikara, Hidatsa, San Carlos Apache Mesa, AZ

SENIOR DIVISION:


402 Brian Hammill HoChunk Phoenix, AZ
403 Celina Ceda-Hatasawagon Ojibway Manitoulin Island, ONT
404 Tommy Draper Kirkland, NM
405 Moontee Sinquah Hopi/ Tewa Phoenix, AZ
406 Lowery Begay Dineh (Navajo) Jonesborough, TN

407 Courage Benally Navajo Pinon, AZ

TEEN DIVISION:

201 Tyrese Jensen Navajo Mesa, AZ
202 Tomas I. Hunt Navajo Page, AZ
203 Qootsuenma Denipah Ohkay Owingeh Pueblo, NM
204 Kea Denny Diñe Orem, UT

208 Sky Duncan Apache Arikara Hidatsa Mandan Mesa, AZ
209 Talon Duncan Apache Arikara Hidatsa Mandan Mesa, AZ

YOUTH DIVISION:

101 Jaron Yazzie Navajo/ Apache Farmington, NM

104 Tosiah Jayden Enriquez Pueblo de Pojoaque Santa Fe, NM

115 Nedallas Hammill Dineh/ HoChunk Phoenix, AZ

117 Nanabah Kéédiiniihii Dineh Garden Grove, CA

122 Ascension Harjo Mohawk/ Kickapoo/ Seminole Hagersville, ON

124 Rito Lopez Jr. Pima /Apache /Arikara /Hidatsa /Mandan Scottsdale, AZ

 

 

FULL CONTESTANT LIST

#     Name                      Tribal Affiliation            Hometown

ADULT DIVISION
301 Lane Jensen Navajo/ Maricopa Mesa, AZ
303 Donovan Paddack Navajo Holbrook, AZ
304 Jacob Sanchez Dine (Navajo) Mesa, AZ
305 Ruben Rodriguez JR. Mexica El Paso, TX
306 Dallas Arcand Cree Calgary, Alberta
307 Patrick Willie Navajo Orem, UT
308 Nakotah LaRance Hopi-Assiniboin-Tewa Ohkay Owingeh, NM
309 Tony Duncan San Carlos Apache/ Arikara/ Hielatsa/ Mandan Mesa, AZ
310 Crystal John Plains Cree Kehewin, AI
311 Violet Duncan Plains Cree/ Taino Mesa, AZ
312 Sampson Sixkiller Sinquah Hopi-Tewa/ Cherokee Pima (Gila River) Pheonix, AZ
313 Derrick Suwaima Davis Hopi/ Choctaw Old Oraibi, AZ
314 Scott Sixkiller Sinquah Hopi/Tewa- Choctaw -Cherokee- Pima Phoenix, AZ
315 Kimmer Lee-ann Bighorse Cayuga/ Navajo/ Haudenosaunee/Dine Honolulu, HA
316 Alex Wells Lil'Wat Nation Mount Currie, BC
317 Kevin Dakota Duncan Arikara, Hidatsa, San Carlos Apache Mesa, AZ
318 Luda L. Spencer Dine Kailua, HA
319 Delaena R. Uses Knife Cheyenne River Sioux Tribe Eagle Butte, SD

SENIOR DIVISION
401 Barbara Diabo Mohawk Kirkland, Quebec
402 Brian Hammill HoChunk Phoenix, AZ
403 Celina Ceda-Hatasawagon Ojibway Manitoulin Island, ONT
404 Tommy Draper Kirkland, NM
405 Moontee Sinquah Hopi/ Tewa Phoenix, AZ
406 Lowery Begay Dineh (Navajo) Jonesborough, TN

407 Courage Benally Navajo Pinon, AZ

TEEN DIVISION
201 Tyrese Jensen Navajo Mesa, AZ
202 Tomas I. Hunt Navajo Page, AZ
203 Qootsuenma Denipah Okay Owingeh Pueblo Ohkay Owingeh Pueblo, NM
204 Kea Denny Diñe Orem, UT
205 No competitor
206 Kyle Romero Pueblo de Pojaque Santa Fe, NM
207 Francesca A. Malstas Pueblo de Pojaque Santa Fe, NM
208 Sky Duncan Apache Arikara Hidatsa Mandan Mesa, AZ
209 Talon Duncan Apache Arikara Hidatsa Mandan Mesa, AZ

YOUTH DIVISION
101 Jaron Yazzie Navajo/ Apache Farmington, NM
102 Kailayne Jensen Navajo Mesa, AZ
103 Delano Caleb Paddock Navajo Holbrook, AZ
104 Tosiah Jayden Enriquez Pueblo de Pojoaque Santa Fe, NM
105 Joseph Romero Pueblo de Pojoaque/ Nambe Pueblo Santa Fe, NM
106 Poe Tsire Micaela Lopez Moya Pueblo de Pojoaque Española, NM
107 Kwan Jemu Eva Lopez Moya Pueblo de Pojoaque Española, NM
108 Aubrianna Talachy Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
109 Bernice Talachy Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
110 Feliciana Talachy Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
111 Julian D. Duran Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
112 Zynobiah M. Duran Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
114 Corwin Matt Navajo/ Apache/ Colville Phoenix, AZ
115 Nedallas Hammill Dineh/ HoChunk Phoenix, AZ
116 Destiny Hammill Dineh/ HoChunk Phoenix, AZ
117 Nanabah Kéédiiniihii Dineh Garden Grove, CA
119 Mersais Sanchez Pojoaque Pueblo Santa Fe, NM
121 Sierra Rain Horrocks Diñe/ Navajo Page, AZ
122 Ascension Harjo Mohawk/ Kickapoo/ Seminole Hagersville, ON
123 Nataani Denny Dine Ohem, NT
124 Rito Lopez JR. Pima, Apache, Arikara, Hidatsa, Manolan Scottsdale, AZ

TINY TOTS
Age
3 Tizoc Lopez Pima, Apache, Arikara, Hidatsa, Mandan Scotts, AZ
2 Isaac K. Howard Salt River Pima, Comanche, Navajo, Sac&Fox Mesa, AZ
5 Samuel N. Howard Salt River Pima, Comanche, Navajo, Sac&Fox Mesa, AZ
3 Gavin Sanchez Pueblo of Pojoaque Santa Fe, NM
5 Kui Denny Dine Orem, UT
6 Valentino Tsigowanu Rivera Pueblo of Pojoaque Santa Fe, NM
2 Saryan Yazzie Navajo/ Comanche/ Sac+Fox Mesa, AZ
4 Shawn Yazzie Navajo/ Comanche/ Sac+Fox Mesa, AZ
6 Nanabah Dawn Yazzie Navajo/ Comanche/ Sac+Fox Mesa, AZ


PLEASE JOIN US AT THE HEARD FOR OUR NEXT EVENT …

56th Annual Heard Museum Guild
Indian Fair & Market | heard.org/fair
March 1 & 2
Featuring more than 600 artists, music and dance

performances, artist demonstrators and more!


THANK YOU FOR ATTENDING THIS YEAR'S HOOP DANCE CONTEST.
Today's admission includes the museum's 11 exhibit galleries,
including two hands-on exhibits great for kids!

 

 

 

 

 
Hoop Promo